1. Haberler
  2. Kültür&Sanat
  3. Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk lezzeti: Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)

Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk lezzeti: Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)

Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk lezzeti: Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)
Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk lezzeti: Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zengin mutfak kültürü ve gastronomisi ile ön plana çıkan Urla’da Urla Belediyesi Aryom Kültür Merkezinde Doğal Sofra Urla gönüllülerinin gerçekleştirdiği Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk etkinliğinde Urla Mantısı (Kulaklı Mantı) sofradaki yerini aldı Urla Belediyesi Aryom Kültür Merkezinde sürdürülebilir bölgesel kalkınma, sürdürülebilir tarım ve geleneksel lezzetlerin korunması gibi sosyal sorumluluk projelerine katkı koymaya çalışarak, yeniden geleneksel beslenmeyi, sezonunda tüketilen gıdayı öne çıkarmayı ve yöresel üretici ve esnafı kalkındırmayı amaçlayan Urla Doğal Sofra Derneğinin katkılarıyla yerel gastronominin gelişimini destekleyen “Geleneksel Yemek Atölyeleri”nin ilki gerçekleştirildi.

DENEYİMLEME FIRSATI BULDULAR

İlk atölye konusu “Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)” yapımına yoğun ilginin olduğu atölyede Doğal Sofra Urla (DSU) Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü’nün anlatımları ile başladı. Katılımcılar Urla Mutfağının değerli elleri Handan Kaygusuzer, Fazile Paksoy, Berrin Karadağ eğiticiliğinde özgün Urla Mantısını ilk aşamadan tadıma kadar deneyimleme fırsatı buldular. Urla Mantısı; et ve nohutun birlikte haşlandıktan sonra havanda ezilmesi, karabiber ve maydonuz ile lezzetlendirilmesi ile hazırlanan iç; un, su, tuz ile yoğurulan ve incecik açılan yufkalara konulurken özel şekli “kulaklı mantı” verilerek yapılıyor. Önce Ayçiçek yağında kızartılıp ardından et suyu ile kabartılan mantılar sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı kırmızı biber ile servis ediliyor. Urla’nın geleneksel yemek kültürünü deneyimlemek amacıyla bir araya gelen katılımcılar keyifli bir günün ardından bir sonraki atölyenin konusunun ne olacağı merakı ile atölyeden ayrıldılar.

Urla Doğal Sofra Derneği, Urla Belediyesi Aryom Kültür Merkezinde her ay yeni bir Urla Geleneksel Yemek Atölyesi ile yerel mutfak kültürünü anlatmaya, mevsiminde ve doğal gıda tüketimini teşvik etmeye, Urla gastronomi zenginliğini daha da geniş kitlelere anlatmaya devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Geleneksel Yemek Atölyelerinin ilk lezzeti: Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir