1. Haberler
  2. Sanat Haberleri
  3. Evrim Demirel'in “Makamsız'ı" LYSA'da!

Evrim Demirel'in “Makamsız'ı" LYSA'da!

featured
evrim-demirelin-makamsizi-lysada.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli müzisyenlerden Evrim Demirel’in 2006 yılında yayınladığı “Makamsız” isimli müzik albümü 11 Nisan Salı günü saat 20.30’da Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde (LYSA) “Makamsız Project: Evrim Demirel ft Murat Tırnak” konseriyle sanatseverlerle buluşuyor.

Ücretsiz olacak konsere katılmak isteyen vatandaşlar https://etkinlik.luleburgaz.bel.tr/ adresinden biletlerini alabilecek.

Lüleburgaz Belediyesi’nin kente kazandırdığı ve bölgenin en modern sanat yapılarından biri olan LYSA, muhteşem bir konsere daha ev sahipliği yapacak. Dolu dolu sanat takvimiyle sanatseverleri ağırlayan LYSA’da 11 Nisan Salı günü saat 20.30’da “Makamsız Project: Evrim Demirel ft Murat Tırnak” konseri düzenlenecek. Konserde Türkiye’nin yetiştirdiği değerli müzisyenlerden biri olan Evrim Demirel’in 2006 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlanan “Makamsız” isimli çağdaş müzik albümü izleyiciyle buluşacak.

Ücretsiz biletler “Etkinlik Lüleburgaz’dan”

Konsere katılmak isteyen vatandaşlar ise konserin ücretsiz biletlerini https://etkinlik.luleburgaz.bel.tr/adresi üzerinden alabilecek. Etkinlik kapsamında bir kişi aynı TC kimlik numarasıyla en fazla 2 bilet alabilecek. Bununla birlikte çevrim içi ortamdan bilet alma imkanı olmayan vatandaşlar ise 11 Nisan Salı günü sınırlı sayıdaki ücretsiz biletleri LYSA Kafeterya’dan alabilecek.

Makamsız albümü hakkında

Makamsız, 2006 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlanan ve besteci piyanist Evrim

Demirel’in Türk Müziği ile ilişkili eserlerinden oluşan bir çağdaş müzik albümüdür. Besteci yaklaşık 20 yıldır Türk Müziği ile ilintili çalışmalarını çeşitli platformlarda sürdürmektedir. Makamların post modern bir bağlamda yer aldığı çok çeşitli eserler üretmeye devam etmiştir. Bu çalışmalar kimi zaman orkestra müziklerinde kimi zaman operalarında kimi zaman caz topluluklarında su yüzüne çıkmaktadır. Besteci makamsal öğeleri kullandığı Ottoman Miniatures No:2 isimli orkestra eseriyle 2022 Avrupa Bestecilik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Kadim bu deneyimlerin bir çeşit dünya müziği topluluğu ile yeniden yorumlandığı bir albüm

olarak karşımıza çıkar. İsminden de anlaşılacağı gibi bu müzik Anadolu’nun Kadim müzik

geleneklerinden beslenmektedir. Duduk, Zurna ve Ney gibi bu coğrafyanın müzikal belleği olan çalgılar, Demirel’in “çok kültürlü” müzik anlayışıyla buluşmaktadır. Aynı zamanda doğaçlama unsurları bakımından cazla da bir yönüyle iletişim kurmaktadır. Kadim, Ziggurat, Meddah, İlk Peşrev ve Su, Evrim Demirel tarafından bestelenmiş ve nefesli çalgılar ustası Murat Tırnak tarafından icra edilmiştir. Albümde Evrim Demirel’in yanı sıra kontrabasta

Kağan Yıldız, Trompette Meriç Öztürk, vurmalı çalgılarda Bekir Sakarya ve Yaman Hadi yer

almaktadır.

Kompozisyonlar :Evrim Demirel

Nefesli çalgılar Vokal :Murat Tırnak

Piyano ve tuşlu çalgılar :Evrim Demirel

Trompet :Meriç Öztürk

Kontrabas :Kağan Yıldız

Vurmalı çalgılar :Bekir Sakarya, Yaman Hadi

Kayıt :Halil İmik

Mix/Mastering :Berk Falay

Video :Muhammed Mulbay

Art work :Ece Pınar Demirel

Yapımcı :KALAN Müzik

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Evrim Demirel'in “Makamsız'ı" LYSA'da!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir