1. Haberler
  2. Heykel
  3. Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel”

Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel”

Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel”
Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel”
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FRAN ANİORTE’in “RİTÜEL / RITUEL” SERGİSİ MERKUR’DE. Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel” Karaca sponsorluğunda 12 Ocak – 12 Şubat 2023 tarihlerinde Polat Piyalepaşa’da yer alan MERKUR’de sanatseverlerle buluşuyor.

Karaca ürünlerinin tasarımcılarından Fran Aniorte, antik Akdeniz törenlerinden ilham aldiğı eski bir RİTÜEL’i günümüze taşıyarak yeniden yorumluyor.

Bir sofra etrafındaki yemek ritüelleri hem geçmişimizin, hem de bugünümüzün bir parçası. Türkiye’de meze ve İspanya’da tapas, vazgeçilmez sofra buluşmalarının ve yemek paylaşımlarının kültürel önemini temsil ediyor. Fran Aniorte’in sergisinde yer alan enstalasyonlar, seramik, ahşap ve camlar çağdaş törensel objeleri temsil ediyor.

Organik şekilli ve elle boyanmış detaylarıyla hareket ve akışkanlık hissi yaratan büyük heykelsi masa serginin dikkat ceken eserleri arasinda yer aliyor. Masanın üzerinde yer alan nesneler ve heykeller ise bir bütünselliği anlatıyor. Metamorfoz ve enerji kavramını araştıran bir dizi büyük seramik panel ve yuvarlak seramik duvar parçaları ile Aniorte’nin desenleri ve çizimlerinin çoğu, her şeyin kaynağı olduğuna inandığı kozmik enerjiyi temsil ediyor. Masa etrafındaki arkadas toplantilarinin, iyi yemekle bir araya gelindiginde büyülü bir deneyim olduğuna inanan sanatçı, çalışmalarıyla özel bir enerji yaratiyor.

Karaca’nın sponsorluğunda gerçekleşecek RİTÜEL sergisi 12 Şubat 2023 tarihine kadar MERKUR’de sanatseverleri ağırlayacak.

Barcelona’da endüstriyel tasarım, Alicante’de iç mimarlık eğitimi alan Fran Aniorte çalışmalarını İstanbul ve Barcelona’da sürdürmektedir.

Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir