1. Haberler
  2. Sanat Haberleri
  3. Sakıp Sabancı müzesi’nin yarıyıl atölyeleri başlıyor

Sakıp Sabancı müzesi’nin yarıyıl atölyeleri başlıyor

Sakıp Sabancı müzesi'nin yarıyıl atölyeleri başlıyor
Sakıp Sabancı müzesi'nin yarıyıl atölyeleri başlıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SSM Öğrenme Programları kapsamında yarıyıl tatili için düzenlenenatölyeler, 21 Ocak Pazar günü başlıyor.

Yaratıcı düşünmeyi destekleyerek, sanatsal üretim ile çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen SSM Yarıyıl Atölyeleri’nde, 4 – 10 yaş arası çocuklara yönelik birbirinden farklı on bir atölye çalışması yer alıyor.

21 Ocak Pazar günü 5-7 yaş arası çocuklara yönelik düzenlenen Touchable Textures: Sensory Still Life Artatölyesinde çocuklar, Şeker Ahmed Paşa’nın SSM Resim koleksiyonunda yer alan Çiçekli Natürmort ve Kavunlu Natürmort eserlerine odaklanacak. Atölye, İngilizce olarak gerçekleştirilecek.

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’ndan ilhamla hazırlanan Bookbinding Adventure: Create Your Own Notebooks atölyesinde çocuklar, ciltleme sanatını keşfederek basit malzemelerle kendi yaratacakları defterleri süsleyecekler. 21 Ocak Pazar günü 8-10 yaş arası çocuklara yönelik gerçekleştirilecek atölyenin dili İngilizce olacak.

4-6 yaş grubu çocuklar için 23 Ocak Salı günü düzenlenecek Arkki ile Gelecek Canlanıyor atölyesinde çocuklar; geleceğin şehirlerindeki binaların, meydanların ve parkların nasıl olacağını üç boyutlu maketlerle canlandıracaklar.

Arkki ile Gelecekteki Yaşam atölyesi 7-10 yaş çocuklar için  23 Ocak Salı günü gerçekleştirilecek. Atölyede çocuklar, geleceğin şehirlerini güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirecek fikirlerini üç boyutlu maketlerle dönüştürecekler.

24 Ocak Çarşamba ve 1 Şubat Perşembe günleri5-9 yaş arası çocuklar için JR. Archaeologist ekibi tarafından düzenlenecek Arkeolojik Kazı etkinliğinde geleceğin kültür mirasının koruyucusu olan çocuklar,  uzman arkeolog ve bir konservatör eşliğinde kazı yapacak, eserlerin toprak altından müzeye varan yolculuğuna tanıklık edecekler.

7-9 yaş çocuklara yönelik Müze Girişi Hızlı Şerit atölyesi 25 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek. Müzede bilet satışının ve giriş prosedürünün incelenmesiyle başlayacak atölyede çocuklar, müze girişindeki olası uzun kuyrukların nasıl engellenebileceği üzerine düşünecek, Lego Spike Essential setini kullanarak biletini önceden alanlar için  müze girişinde hızlı bir şerit inşa edecekler.

Müzede An’da Resimle Diyalog Ebeveyn-Çocuk atölyesi 26 Ocak Cuma günü düzenlenecek. 5-7 yaş çocukların ebeveynleriyle katılacağı atölye SSM’in yeni sergisi Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl’e odaklanacak.

Eserleri Koruyorum: Konservasyon Atölyesi 5-9 yaş çocuklar için 27 Ocak Cumartesi, günü gerçekleştirilecek. Çocuklar, organik ve inorganik eserlerin korunması ve onarılması konusunda kapsamlı bir bilgi kazanacak, Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisini gezerek, bilimsel süreci öğrenecek ve belgeleme ile teşhis, yüzey temizliği, restorasyon ve konservasyon konularında uygulamalı deneyim yaşayacaklar.

Modernizm İzinde Türk Resmi sergisinde yer alan Abidin Dino, Halil Paşa, İbrahim Çallı gibi Türk resim sanatının önde gelen isimlerinin çalışmaları üzerinden portre ve otoportre kavramlarının keşfedileceği Tanıdık Bir Yüz atölyesi 30 Ocak Salı günü 3-5 yaş çocuklara yönelik gerçekleştirilecek.

SSM’nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nun turuyla başlayacak Kelimelere Kulak Ver atölyesinde 6-9 yaş grubu çocuklar, yüzyıllar içerisinde yazı yazmak için kullanılan araçların; yazının ve kelimelerin nasıl değiştiği üzerine sohbet edecek, ardından kendi kendi görsel dillerini seçecek çocuklar  Pop Sanat akımından ilhamla, yanlarında götürmek üzere kendi rengârenk ve yaratıcı çalışmalarını yapacaklar. Atölye 30 Ocak Salı günü düzenlenecek.

Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri atölyesi 31 Ocak Çarşamba günü  7-9 yaş çocuklar için düzenlenecek. Çocuklar önce rengârenk bir hikâye aracılığıyla boya üretiminin tarihçesini öğrenecek, öğrendiklerinin ışığında Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisini gezdikten sonra çizecekleri figür ve desenleri doğal boyalarla renklendirecek.

2 Şubat Cuma günü 4-6 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlenecek Keşke Gerçek Olsa atölyesinde çocuklar; bilinen bir meydanı ya da parkı nasıl daha güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirebileceklerine dair fikirlerini resmedecekler.

SSM’in  3-12 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlenen hafta sonu atölyeleri Ocak ayı boyunca Türkçe ve İngilizce gerçekleştirilecek farklı atölyelerle hafta sonlarında çocuklara yaratıcı ve eğlenceli deneyimler sunmaya devam edecek.

Atölyelerle ilgili ayrıntılı bilgi ve katılım için Sakıp Sabancı Müzesi’nin web sitesi ziyaret edilebilir.

     SSM YARIYIL TATİLİ ÇOCUK ATÖLYELERİ PROGRAM

 

Tarih Atölye  Yaş  Saat
21 Ocak Pazar Touchable Textures: Sensory Still Life Art 5-7 Yaş 11.00-12.30
21 Ocak Pazar Bookbinding Adventure: Create Your Own Notebooks 8-10 Yaş 13.00-14.30
23 Ocak Salı Arkki ile Gelecek Canlanıyor 4-6 Yaş 11:00-12:30
23 Ocak Salı Arkki Gelecekteki Yaşam 7-10 Yaş 14:00-15:30
24 Ocak Çarşamba Arkeolojik Kazı Etkinliği 5-9 Yaş 11:00-12:30
25 Ocak Perşembe Müze Girişi Hızlı Şerit 7-9 Yaş 14:00-16:00
26 Ocak Cuma Müzede An’da: Resimlerle Çocuk-Ebeveyn Atölyesi 5-7 Yaş 11:00-13:00
27 Ocak Cumartesi Esrleri Koruyorum: Konservasyon Atölyesi 5-9 Yaş 13:00-14:30
30 Ocak Salı Tanıdık Bir Yüz 3-5 Yaş 11.00-12.00
30 Ocak Salı Kelimelere Kulak Ver 6-9 Yaş 13:00-14:00
31 Ocak Çarşamba Toprak Anadan Palete: Osman Hamdi’nin Renkleri 7-9 Yaş 11:00-12:30
1 Şubat Perşembe Arkeolojik Kazı Etkinliği 5-9 Yaş 11:00-12:30
2 Şubat Cuma Arkki ile Keşke Gerçek Olsa 4-6 Yaş 11:00-12:30

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Sakıp Sabancı müzesi’nin yarıyıl atölyeleri başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir