Yankı çemberlerimizden dışarı adım atmak “Echo Chamber"

featured
yanki-cemberlerimizden-disari-adim-atmak-echo-chamber.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Multidisipliner sanatçı Hazal Haznedaroğlu’nun “Echo Chamber” adını verdiği ve ‘yankı çemberlerimizden dışarı adım atmak’ olarak tanımladığı ikinci kişisel sergisi, 29 Mart Cumartesi günü sezonun son sergisine ev sahipliği yapacak olan Goba Art & Design Gallery’de sanatseverle buluşacak. 

Geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği “Kalıpların Ötesinde” isimli, canlı renklere sahip serinin devam niteliğini taşıyan eserler; nötr ve toprak tonlarına evrilerek aslında Haznedaroğlu’nun gelişim sürecinde yaşadığı sakinlik, kendine güven ve sadeleşmeye gönderme yapıyor.

Ürettiği tüm eserlerde odak noktası renk olan Haznedaroğlu; eserlerinin enstalasyonunun yapıldığı farklı mekanlarda renklerin, günün değişen saatlerine göre aldığı ışıkta yaşadığı büyülü dönüşümden etkileniyor. “Yaşam alanlarımızı saran ışığın bizlerin görsel dünyamıza kattığı çeşitliliği ve değişimi eserlerimde ufak “neon” veya “metalik” göndermeler yaparak kullanıyorum.” diyor.

Yüzey ve renk odaklı kompozisyon dengesi ile ön plana çıkan eserlerin oluşum sürecini sanatçı; “Rasyonel ve dingin zemin üzerine; plansız ve hareket halinde şekil & renk geçişlerinin yarattığı dualite” olarak tanımlıyor.

Resim aslında sanatçının bir yandan zihnini susturmayı keşfettiği bir kaçış yeriyken, bir yandan multidisipliner yapısına ayak uyduran, bu yanını besleyen dinamik bir hal. Eserlerin ortaya çıkış sürecinde “dualite” olarak adlandırdığı; iki aşamalı yaratım süreci aslında sanatçının kendi kişiliğiyle de örtüşüyor.  Hayatının farklı dönemlerinde farklı kültürlerde yaşamış olmanın da verdiği iki yönlü bakış açısı ile harmanlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yankı çemberlerimizden dışarı adım atmak “Echo Chamber"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir